Zabytki Kołobrzegu znane i nieznane[

ZABYTKI KOŁOBRZEGU

Zabytki Kołobrzegu są odzwierciedleniem jego bogatej i wielowiekowej historii. Nie jest tajemnicą, że Kołobrzeg posiada niezwykle bogate dziedzictwo kulturowe. Jak z pewnością dowidzieli się Państwo z Historii Kołobrzegu jest to jedno z najstarszych miast Pomorza. Budowane od kilkunastu stuleci zyskało niepowtarzalny charakter. Niestety ogromne zniszczenia podczas zajmowania miasta przez wojska sowieckie i jednostki LWP w marcu 1945 roku oraz brak poszanowania dla dziedzictwa kulturowego po zakończeniu działań wojennych znacznie uszczupliły zasoby historyczne miasta.

Apartamenty Kołobrzeg przy ulicy Solnej 11 pozwalają na niemal natychmiastowe rozpoczęcie spaceru miejskimi ulicami, gdzie nadal mamy możliwość podziwiania wyraźnych śladów historycznego bogactwa miasta. Mamy nadzieję, że poniższy opis pomoże zdać  sobie sprawę z tego jak wyjątkowe są  to miejsca, a zwiedzanie zabytków i podziwianie wielu pomników uatrakcyjni wakacje w Kołobrzegu.

Zabytki Kołobrzegu Bazylika Mariacka

Do najważniejszych zabytków  Kołobrzegu należy z pewnością górująca nad miastem Bazylika Mariacka której budowa rozpoczęła się w 1280 roku. Początkowo miała pełnić funkcje parafialnego kościoła w nowym mieście. W 1718 r. na wieży  zainstalowano dzwon, wybijający kwadranse. Na pamiątkę wielkich wojen: trzydziestoletniej, siedmioletniej i z roku 1807, które najbardziej zrujnowały miasto, w części wieżowej wmurowano kule armatnie z tych okresów. W 1958 r. zamontowano tryptyk Ostatnia Wieczerza, który stanowi ołtarz główny. W 1967 r. odbyły się tu uroczystości tysiąclecia Chrztu Polski z udziałem prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego. W październiku 1985 r. do portalu głównego zostały wstawione drzwi ze scenami ewangelicznymi. 10 czerwca 1986 r. papież Jan Paweł II podniósł kołobrzeską konkatedrę do godności bazyliki mniejszej. Obecny wygląd bazyliki ukształtował się już w XV wieku.

 

 

 

Rozmiar kościoła oraz przepych we wnętrzu stanowiły element ambicji bogatego hanzeatyckiego miasta, którym Kołobrzeg był w czasach średniowiecza. Katedra to najwyższy budynek w Kołobrzegu, jej wieża (wys.72 m) stanowi dla wielu turystów punkt orientacyjny. Mimo potwornych zniszczeń, które dokonały się w czasie zdobywania miasta w 1945 roku (90% zabudowy legło w gruzach) kościół przetrwał i bez wątpienia jest dziś wizytówką Kołobrzegu, dlatego jego sylwetka umieszczona została w logo miasta. Gorąco zapraszamy do zwiedzania wnętrza tej monumentalnej budowli – jedynego w Polsce 5 nawowego kościoła halowego (czyli takiego, w którym wszystkie nawy są jednakowej wysokości).

Zabytki Kołobrzegu Baszta Lontowa

 

Kolejnym ważnym elementem na historycznej mapie Kołobrzegu jest powstała w XV wieku Baszta Lontowa zwana obecnie Basztą Prochową. Stanowiła ona fragment murów obronnych twierdzy Kołobrzeg w okresie średniowiecza. W XIV oraz XV wieku miasto otoczono murami obronnymi o obwodzie 1570 metrów, które zostały rozebrane w XIX w. a na ich miejscu powstała ulica (obecna Dubois), której wygięta linia odzwierciedla dawny kształt murów. Baszta przetrwała do dziś w niezmienionej formie, o czym świadczą choćby piękne gotyckie cegły z których została zbudowana. Od strony parku można zobaczyć otwory strzelnicze – dowód militarnej przeszłości obiektu. Obecnie obiekt wystawiony na sprzedaż.

 

Zabytki Kołobrzegu Reduta Bagienna

Na obszarze dzisiejszego kołobrzeskiego Portu Jachtowego znajdowała się dawniej tzw. Reduta Bagienna. Celem jej powstania była obrona portu. Wybudowano ją w latach 1770 – 1774 na północnym cyplu Wyspy Solnej. Nadano jej kształt pięcioboku, zaś dokoła znajdował się wał ziemny oraz fosa. U trzonu reduty zlokalizowane były 4 schrony, natomiast od strony miasta znajdował się most zwodzony.

Pałac Braunschweigów jest kolejnym istotnym elementem historycznym w Kołobrzegu. Budynek ten stanowi idealny obraz eleganckiej rezydencji mieszczańskiej. Powstał na początku XIX wieku. Charakteryzuje go bardzo bogaty wystrój. Na dzień dzisiejszy mieści się tutaj Muzeum Oręża Polskiego – oddziału historii miasta.

Zabytki Kołobrzegu Ratusz

Charakterystyczny i jakże piękny jest budynek Ratusza . Pierwszy gotycki ratusz został wybudowany w XIV i stał do czasu wojen napoleońskich. Kiedy w roku 1807 Kołobrzeg oblegały wojska francuskie i polskie (oddziały pułkownika Sułkowskiego). W ostatnim dniu oblężenia ratusz został zbombardowany i zniszczony tak bardzo, że przetrwała tylko część piwnic i kilka kamiennych kolumn. Nowa siedziba władz miejskich powstała w tym samym miejscu w latach 1829-32 wg projektu słynnego w Niemczech architekta Friedricha Schinkla.

Całość utrzymana została w stylu neogotyckim. Z poprzedniego budynku zachowano północny narożnik  z granitowymi kolumnami oraz piwnice ze sklepieniami. Obecnie w ratuszu znajdują się Sala Koncertowa, Galeria Sztuki Współczesnej oraz kawiarnia usytuowana w podziemiach.

Dworzec kolejowy oddalony od naszych apartamentów o 400m, w obecnym kształcie powstał na początku XX wieku. W marcu 1945 roku znajdował się tutaj silny punkt obrony twierdzy Kołobrzeg wspierany przez pociąg pancerny Panzerzug PZ 72A, pod dowództwem kpt. Roeminga. Pomimo ciężkich walk wokół stacji kolejowej jej budynek przetrwał.
Po II wojnie światowej został zamieniony na magazyn zboża Armii Radzieckiej, następnie przekazany  Polskim Kolejom Państwowym przez które jest użytkowany do dziś. Odnowiony na Euro 2012.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania.