Plaża w Kołobrzegu Molo w Kołobrzegu

PLAŻA W KOŁOBRZEGU

Plaża w Kołobrzegu jest na wyciągnięcie ręki. Z naszych Apartamentów  Kołobrzeg przy ul. Solnej 11 do plaży prowadzi uroczy, zacieniony deptak. Rozpoczyna się w położonym tuż za oknami  Apartamentów przepięknym Parkiem Teatralnym, by wieść nas spragnionych bryzy morskiej dalej przez Park im. Stefana Żeromskiego. Plaża w Kołobrzegu zachwyca każdego, kto ją zobaczy. Przeprowadzona w 2012roku rewitalizacja  kosztowała 90 mln zł. Dzięki czemu należy dziś do najpiękniejszych w Polsce.
Gdy ktoś był tutaj w 2012 roku i wcześniej, z pewnością pamięta wąski pasek piasku na którym to w upalne dni trudno było znaleźć miejsce na porządne okopanie się:)).  Teraz powstała piękna, szeroka ( jak Wisła ) na 100m plaża, która jest niewątpliwie  jedną z najcudowniejszych w Polsce. Nie zdajemy sobie sprawy, że aby wzmocnić brzeg  wbito w dno 10,5 tysięcy drewnianych pali ułożonych w 35 rzędach mających chronić plażę przed ponownym zniszczeniem. Ponad 700 tysięcy metrów sześciennych piachu wydobytego prosto z dna Bałtyku wysypano na brzeg. Czego nie widać, to położony 150 metrów od brzegu  kamienny wał mający za zadanie zatrzymywać piach ściągany przez fale w głąb morza.

Błękitna Flaga

Ważne dla nas, jest to, że plaża odznaczona została tzw. Błękitną Flagą. Warto wiedzieć, że Błękitna Flaga to nazwa programu UE wdrażanego przez Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE) z siedzibą w Danii.

Celem programu jest promocja ochrony środowiska  nie tylko w miejscowościach nadmorskich, ale także na  kąpieliskach i w przystaniach jachtowych. Ośrodki spełniające założenia programu uzyskują prawo do używania znaku błękitnej flagi. Stąd ogromna satysfakcja, że nasze Apartamenty Kołobrzeg dają Państwu możliwość bezpiecznego i higienicznego korzystania z czystej zawsze pięknej kołobrzeskiej plaży.

Program Błękitnej Flagi powstał we Francji w  32 lata temu, by w krótce rozszerzyć się na całą Europę Zachodnią. Celem było zachęcenie  kąpielisk do spełnienia założeń dyrektywy Rady UE dotyczącej jakości wody w kąpieliskach (Dyrektywa Rady 76/160/EEC z dnia 8 grudnia 1975 r.).

Molo

Stałym elementem krajobrazu plaży w Kołobrzegu jest piękne molo o długości 220 metrów na którego początku znajduje się super restauracja MOLA ze wspaniale serwowaną i wyśmienitą flądrą, na końcu zaś Cafe & Restaurant Trio MOLO oferująca zupełnie niezwykłe w smaku piwo COLBERG. Doprawdy nie ma nic piękniejszego niż wieczór z ciemnym Colbergiem na molo. Całkowicie mistyczne przeżycie.

 

O ile Molo jest naturalnym przedłużeniem i zakończeniem ulicy Mickiewicza, przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, w pobliżu Parku im. Stefana Żeromskiego (zdrojowego), to  Apartamenty Kołobrzeg przy ul. Solnej są tej pięknej trasy nowoczesnym początkiem. Od naszych Apartamentów dzieli wspaniałe MOLO jedynie 800m spaceru przez uroczy park.

Zaznaczyć warto, że pierwsze molo zbudowane w 1881roku usytuowane było w tym samym miejscu przy zniszczonym w czasie wojny sanatorium Strandschloß (Zamek Plażowy, Pałac Nadbrzeżny). Była to konstrukcja drewniana, w kształcie litery T, ponad połowę krótsza od obecnego. Podobnie jak sanatorium zostało zniszczone w czasie II wojny światowej.

Współczesne molo zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca 1971.  Jest  długie na 220 metrów i szerokie na 9 , spacerowicze  przechadzają się 4,5 metra powyżej błękitnych fal. Molo zakończone jest dwupoziomowym pomostem.

Remont

W 2014 przeprowadzono długo oczekiwany kapitalny remont Mola, na który to wydano 3mln zł. Uroczyste otwarcie nastąpiło 27 listopada 2014roku. molo nie tylko odnowiono, ale i wzbogacono o imponującą świetlną iluminację.

Plaża w Kołobrzegu jest najdłuższą w Polsce. Wzdłuż kołobrzeskiej plaży (13 km, kąpielisko 397 m, szerokie do 90 m), od molo do latarni morskiej ciągnie się malowniczy Bulwar Jana Szymańskiego, którego niezwykłą ozdobą i punktem centralnych jest Pomnik Zaślubin Polski z Morzem.

Na plażę, w zależności od ilości zabranego sprzętu i wieku osób towarzyszących,  idzie się z naszych Apartamentów Kołobrzeg przy ul. Solnej 11 od 5 do 15 min, prowadzi do niej 7 wejść, są 4 toalety, 13 przebieralni, bary, atrakcje dla pociech, możliwość wypożyczenia leżaków oraz falochron. Nad całością majestatycznie góruje latarnia morska, której historię znajdziecie Państwo w poświęconym jej opisie. Niezwykłe miejsce na wakacje nad Bałtykiem.

Każdy, kto na niej był zastanawiał się zapewne w jaki sposób jest sprzątana. Zainteresowanych odsyłam do posta poświęconego temu tematowi.

Gorąco polecam Państwu wspaniały film ukazujący całe piękno kołobrzeskiej plaży : Film