Historia Bałtyku

Historia Bałtyku jest niezmiernie ciekawa – pozwólcie, że na chwilę zagłębimy się w głębiny naszego ukochanego morza aby ją lepiej poznać.  Kiedy siedzimy lub spacerujemy po kołobrzeskiej plaży wielu z nas z pewnością zadaje sobie pytanie jak to miejsce wyglądało tysiące lat temu, jak stary jest Bałtyk. Co było w miejscu naszych Apartamentów Kołobrzeg przy ul. Solnej 11.

Zatem wyruszmy w krótką podróż w głębiny Bałtyku.

Bałtyk jest jednym z najmłodszych mórz świata. To w zasadzie osesek liczący sobie niewiele ponad 13 tys. lat.  Jego narodziny są ściśle związane z końcem ostatniej epoki lodowcowej. Około 15 tys. lat temu północna część Polski (która tylko czekała aby nastąpić) została uwolniona od przytłaczającego ją lądolodu. Pamiętajmy, że pokrywa lodu nad Polską wynosiła od ok. 400 m w okolicach Poznania, poprzez 700 m w Kołobrzegu, do 1200 m w okolicach Gdańska. Nieźle, prawda? Pałac Kultury w Warszawie ma „jedynie” 231 m.

Wody z topniejącego lądolodu gromadziły się na jego krawędzi tworząc rosnące w oczach ogromne jeziora. Połączyły się one tworząc wielki, wąski i długi zbiornik wodny rozciągający się od dzisiejszej Litwy do Danii, mniej więcej wzdłuż dzisiejszej linii brzegowej. Ciężar lodowca powodował obniżenie dna, tworząc zbiornik będący dzisiejszym morzem. Jednak po każdym kolejnym ustąpieniu tych ogromnych mas lodu, ziemia ponownie wracała do poprzedniej wysokości.

Historia Bałtyku – ciągłe zmiany

Ta krótka historia Bałtyku,  to w zasadzie ciągłe zmiany linii brzegowej, stopnia zasolenia i jego wielkości.

Pierwotne słodkowodne jezioro istniejące ok. 3000 lat było zamarznięte przez większą część roku, a podczas krótkiego lata pełne było dryfujących gór lodowych. Ciągłe cofanie i topnienie lądolodu spowodowało stałe podnoszenie poziomu wód Bałtyku ponad powierzchnię oceanu, z którym wówczas Bałtyk nie miał połączenia oraz powiększanie jego powierzchni. Naukowcy uważają, że ok. 13 tys. lat temu nastąpiło gwałtowne przelanie się wody do oceanu. Po czym ponownie nastąpiło oziębienie klimatu i powrót lądolodu. Tym samym przerwanie zostało połączenie z oceanem.  Zmiany te powtarzały się wielokrotnie. Charakterystycznym było po kolejnych odwilżach stałe wypiętrzanie się Skandynawii, co powodowało w konsekwencji cofanie się linii brzegowej na południowych wybrzeżach, w tym w dzisiejszej Polsce. Ostateczne połączenie Bałtyku z oceanem poprzez Cieśniny Duńskie dokonało się ok. 9500 lat temu. Poziom morza był ok. 25 m niższy niż obecnie. Stopniowy wzrost poziomu morza i coraz intensywniejsza wymiana wód z oceanem  spowodowały wzrost zasolenia i dzisiejszy kształt Bałtyku.

Więcej ciekawych informacji znajdziemy na tablicach informacyjnych umieszczonych na deptaku opodal kołobrzeskiego mola. Z pewnością Apartamenty Kołobrzeg, do których serdecznie zapraszamy pozwolą Państwu zbliżyć się do tej ciekawej historii.  www.kolobrzeg-apartments.pl

 

[:]