Herb Miasta Kołobrzeg

Herb miasta Kołobrzeg odzwierciedla jego interesującą historię. Ciekawostką jest fakt, że w swej historii Kołobrzeg posiadał aż trzy herby. Wszystkie one cechowała bardzo bogata ornamentyka.

Pierwszy, jak się domyślamy nadany został zaraz po lokacji miasta w 1255 roku. Wspólnym elementem wszystkich jest infuła. Współcześnie używany herb nawiązuje do czasów włączenia Kołobrzegu do państwa brandenburskiego w 1653 roku, zawierając także elementy z poprzednich herbów.

Tarcza herbu

Tarcza herbu podzielona jest na 4 pola. W górnym lewym znajduje się panew i dwa skrzyżowane haki panwiowe, poniżej trzy baszty z otwartymi bramami, dolna część to dwa płynące łabędzie. Prawa cześć herbu jest bezpośrednim nawiązaniem do czasów średniowiecznych i początków miasta. Składa się ze skrzyżowanych pastorałów i infuły biskupiej.

Symbolika

Ciekawe jest znaczenie symboli umieszczonych po lewej stronie herbu. Otóż panew i haki panwiowe symbolizują kołobrzeskie saliny, które to przez stulecia przyczyniały się do potęgi miasta. Otwarte bramy to symbol gościnności i element charakterystyczny dla wielu herbów. Istotną rolę odgrywają płynące łabędzie.  Jako opiekunowie podróży morskich nawiązują do tradycji starożytnej Grecji i świętego ptaka boga Apollina. Otoczeni taką opieką zapraszamy do www.kolobrzeg-apartments.pl