Kołobrzeg sinice 2018 – Kołobrzeg wolny od sinic

Kołobrzeg sinice 2018 – z radością informujemy, że Kołobrzeg jest dopuszczony do kąpieli. W tym roku uchroniliśmy się od ataku sinic. Pomimo, że od kilku tygodni media zdominowane są dwoma tematami – niespotykanymi upałami w naszej części Europy oraz sinicami, nie spotkałem żadnej informacji, iż Kołobrzeg miasto wolne od sinic. Paradoksalnie to co dla bardziej wrażliwych turystów może być niezbyt przyjemne – stosunkowo zimna woda latem, jest zbawienne przy takich upałach jak w tym roku.

Kołobrzeg prócz tego, iż jest pięknym kurortem z najcudowniejszą plażą w Polsce jest także miastem, w którym zawsze możemy liczyć na chłodną wodę w Bałtyku. Wynika to z faktu, że zachodnie wiatry pchają ciepłe powierzchniowe warstwy pchane są na wschód. Z kolei wiatr wiejący ze wschodu sprzyja napływowi zimnej wody z dna morza zgodnie ze zjawiskiem tzw. Spirali Ekmana. Zatem to co dla ciepluchów może być przykre w tzw. przeciętne lata, wraz z ociepleniem klimatu sprzyjać będzie skutecznej obronie miasta przez sinicami, które niczego tak nie lubią jak prądów morskich i zimnej wody.

Kołobrzeg sinice 2018 – Czym zatem są owe sinice?

Są to cyjanobakterie, zaliczane do roślin. Posiadają chlorofil i zdolność do fotosyntezy, dzięki której wytwarzają związki organiczne. Są odporne na długotrwałe susze czy wysokie temperatury gorących źródeł, a nawet wysokie zasolenie czy kwasowość podłoża. Prócz chlorofilu występują w nich również inne barwniki takie jak: niebieska fikocyjanina, czerwona fikoerytryna, żółty karoten. Barwników tych zazwyczaj jest więcej niż chlorofilu a, toteż sinice mają charakterystyczne sino-zielone zabarwienie. Sinice rozmnażają się wyłącznie wegetatywnie przez prosty podział komórki, rozerwanie nici (utworzonej przez pewną liczbę komórek sinic) lub wytwarzanie specjalnych utworów w tym celu. Sinice stanowią niepożądany składnik biocenozy w zbiornikach, szczególnie w czasie tzw. zakwitów, zwłaszcza, że niektóre szczepy wydzielają substancje trujące. Dla organizmów wodnych sinice są marginalnym źródłem pożywienia, gdyż zawierają mało substancji łatwo przyswajalnych. Ponadto forma nitkowata ich kolonii jest utrudnieniem dla typowych fitoplanktonożerców.

Kołobrzeg sinice 2018 – Sinice niebezpieczne dla ludzi


Sinice mogą być naprawdę groźne, szczególnie dla dzieci i osób osłabionych. To dlatego, że wytwarzane przez nie toksyny mogą działać działają drażniąco na skórę i błony śluzowe lub prowadzić do uszkodzenia nerek, serca, a także wątroby. Neurotoksyny zaburzają pracę układu nerwowego i mięśni, a w skrajnych przypadkach mogą wręcz prowadzić do skurczu mięśni i śmierci wskutek uduszenia.
Pamiętajcie Kołobrzeg to miasto zawsze wolne od sinic!!! Zapraszamy zatem do www.kolobrzeg-apartments.pl